GRANİT

Efe Mermer

Granit

Granit tezgahlar, dayanıklı ve şık malzemeler olması sebebiyle tercih edilmektedir. Granit, doğal olarak minerallerden oluşan kristal yapılı malzemelerdir. İçerisindeki doğal mineral taneleri gözle de görülebilir.

Bunun dışında içerisinde mika, hornblend, piroksen ve ikinci gruba girenturmalin, apatit, zirkon, grena, manyetit gibi mineraller de bulunabilir. Granit malzemeler mutfak ve banyo tezgahlarında yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Granitlerin renk skalası genel olarak açıktır. Ancak içerisinde bulunan minerallerin yapısına göre gri, pembe ya da turuncu tonlarında olabilmektedir.

Granitler parkelerde, bordür taşlarında ve farklı alanlarda kullanılmaktadır. Granit yüzeyler genel olarak aşınmaya ve basınca karşı dayanıklıdır. Öte yandan cilaya karşı da oldukça uyumludur.

Granit, yer içinde 400 santigrat derece oranında bir ısıya sahiptir. Bunun dışında soğuması birkaç bin yıl gibi çok uzun bir zaman beklenmektedir. Bu ısı eş zamanlı olarak jeotermal suların da kaynağı olarak kabul edilir.

Yer içine süzülen suların, granitlerin çatlakları arasındaki hareketi, hem granitin yüksek ısısı ile su sıcaklığının yükselmesini sağlar. Bununla beraber çözünebilir haldeki mineraller suyun bünyesine dahil olur.

Granit Malzeme Özellikleri Nelerdir?

Granitler hem çok dayanıklı hem de estetik bir yapı malzemesidir. Aynı zamanda farklı renk ve doku çeşitliliklerine sahip olmasıyla da tasarım açısından tercih edilmektedr.

Kolay temizlenebilir özelliği ile beraber iş ve dış mekanlarda kullanılan en hijyenik ve işlevsel malzemeler arasında bulunmaktadır. Granit özellikleri ise:

  • Graniit doğal olarak dayanıklı bir malzemedir. Aynı zamanda yüksek aşınma dayanımı ile kolay kolay çizilmez ya da hasar almaz.
  • Kırılma, eğilme ya da darbelerde çökme gibi olumsuzluklar söz konusu olmaz. Ancak granit malzemeler sert olduğu kadar esnek bir yapıya da sahiptir. Kesim ve nakliye sırasında çatlaması söz konusu değildir.
  • Hijyenik bir maddedir. Su emmez. Bu sayede leke tutmamaktadır.
  • Kılcal çatlak barındıran bir malzeme değildir bu sayede mikro organizmaların yüzey üzerinde üremesine izin vermemektedir.
  • Kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir.
  • Doğal olarak kuvarsın parıltısına sahiptir. Zaman geçtikçe parlaklığı azalmaz.
  • Granit, asit ve bazların yıpratıcı etkilerine karşı dayanım gücü oldukça yüksektir.

UYGULAMALAR

TOP